Thinkwater Timaru Shootout

Pauline Mack is the 2018 Women's Shootout winner
Checkout all the entrants of the 2018 Shootout here

Women's Club Champions 2018.

Silver: Trish Crump from Julie Allan
Bronze 1: Rose Westgarth from Diane Sutherland
Bronze 2: Angela Curry from Rosemary Rhodes
Bronze 3: Gay Henderson

 

Open Tournament 9th July

0-22: Best Nett: A Burrows, Geraldine, 92-22-70 on count back.
Stableford: A Barrett, Pleasant Point, 38 on count back from J Studholme, Waimate, 38,
L Beattie, St Andrews, 37 on count back from Colleen Gibbs, Geraldine, 37, H McKerchar, Pleasant Point, 36
Nearest Pin: R Best Pleasant Point
23-30: Best Nett: Joan Greer Pleasant Point 99-29-70 on count back
Stableford: M Gregan, Geraldine, 38 on count back, J Shearer, Pleasant Point, 38, C Darby, Temuka, 37,
G Frew, Gleniti, 35 on count back from J Rees, Pleasant Point, 35, P Mack, Pleasant Point, 35
Nearest Pin: P Mack, Pleasant Point
31-40: Best Nett: S McKenzie, Waimate 101-32-69
Stableford: M Glass, Mt Nessing, 36 on count back from A Morrison, Mt Nessing, 36 on count back from N Scully, Pleasant Point, 36
Nearest Pin: S McKenzie, Waimate
Nearest Pin Open: D Campbell, Pleasant Point.
Two: D Campbell

 

 

4th Giles & Putting 4th July

Winner over Field: J Fisher 98-29-69, 31 putts
0-23: H McKerchar 92-20-72 by lot J Allan 85-13-72, A Barrett 85-13-72
24-28: J Rees 100-27-73, J Shearer 100-25-75
29-33: J Fisher 98-29-69, D Campbell 103-32-71, C Henriksen 106-31-75
34-54: M Allnutt 119-44-75, H Beck 116-40-76
Putting: H McKerchar 28 by lot D Campbell, J Allan, A Barrett 29 by lot G Henderson, S Kake, H Mills.
Nearest Pin: H McKerchar.
Two: J Allan.

7th LGU & Shootout, 3rd Q Round Club Champs 27th June

Winner over field: C Henriksen 100-31-69
0-18: A Barrett 85-13-72
19-24: Diane Sutherland 94-24-70, H McKerchar 94-20-74,
25-30: H Mills 103-28-75, A Whitley 107-30-77, L Blakie 108-29-79
31-40: C Henriksen 100-31-69, G Henderson 108-37-71, M Flett 110-35-75, B Betts 111-34-77
41-54: C Telfer 114-42-72
Nearest Pin: D Sutherland

Phyllis Hammond 4 BBB Medal Salver Drawn Partners 20th June

Winners: J Allan & N Scully 68 by lot R Westgarth & H Beck R Jamieson & M O”Neill 70,
A Barrett & D Campbell 72, J Greer & A Curry 73.
Nearest Pin: D Sutherland
Two: D Sutherland.

Stableford 16 June

Best score: T Crump 37

Jessie Miller Trophy, Mixed Canadian Foursome Medal, Sunday 17 June

Winners of the Trophy: S Bennett & I McEwen 79-15 nett 64
Other scores: H & D Beck nett 71
Twos: D & P Roddick, T & G Crump, S Bennett & I McEwen
Nearest the pin number 16: T Crump

6th LGU & Shootout 2nd Qualifying Round Club Champs

Winner over Field: M Heckler 84-17-67
0-18: M Heckler, T Crump 86-10-76
19-24: R Allison 92-20-72,
25-30: J Greer 104-28-76, J Rees 103-26-77 N Scully 109-30-79, M O’Neill 107-28-79
31-40: D Campbell 107-31-76
Twos: M O’Neill, P Mack, S Bennett (Sat) M Heckler(Sat)

Stableford 6th June

Winner over Field: M Flett 107-36-71 37 points
0-23: M Bower 32, J Allan 32 24-28: J Greer 32, H Mills 30
29-33: D Campbell 34, J Fisher 33, C Henriksen 31 by lot R Harper
34-54: M Bloomfield 37, G Henderson 29
Nearest Pin: H Mills

The Jack Hart Memorial Trophy

CLUB NOTICE
The Jack Hart Memorial Trophy
has been moved from
26 May to 30 June

Go to top