Women's Winners 2018 Aorangi Motors Sponsored teams Tournament.  Dot's Girls - Trish Crump, Dorothy Southby, Diane Sutherland, Brenda McEwen

Thinkwater Timaru Shootout

Pauline Mack is the 2018 Women's Shootout winner
Checkout all the entrants of the 2018 Shootout here

Women's Club Champions 2018.

Silver: Trish Crump from Julie Allan
Bronze 1: Rose Westgarth from Diane Sutherland
Bronze 2: Angela Curry from Rosemary Rhodes
Bronze 3: Gay Henderson

 

4th Stableford 25th July

Winner over Field: C Boothroyd 38 by lot R Westgarth
0-23: C Boothroyd, J Allan 37 by lot M Bower, A Barrett 36, H McKerchar 36.
24-28: R Westgarth 38, S Kake 36, D Sutherland 35
29-33: M O’Neill 36 by lot H Mills, D Campbell 35 by lot R Harper
34-54: M Allnutt 32, L Callon 31, B Betts 28
Nearest Pin: M O’Neill.
Two: P Mack

8th LGU & Shootout 18th July

Winner over Field: S Bennett 86-23-63
0-18: T Crump 78-11-67, B Green 87-14-73, J Allan 89-14-75
19-24: S Bennett, D Sutherland 96-24-72, R Allison 94-21-73
25-30: W Eaton 95-29-66, J Rees 102-28-74, H Mills 103-29-74, H Love 101-25-76
31-40: D Campbell 101-31-70, B Betts 109-35-74, H Beck 116-40-76
41-54: M Bloomfield 122-42-80, J Wild 125-43-82
Nearest Pin: J Allan.
Two’s: H McKerchar, M Bower.

4BBB Stableford 11th July

Winners over field: A Barrett & A Ulrich 45.
Others: M McIlraith & J Greer 44, J Allan & Rosa Westgarth 43 by lot R Rhodes & L Callon 43 M Bower & S Kake 41.
Nearest Pin: R Rhodes.

9 Holes

Hat em Holes 6th July:

Scores: E Ward 45, V Biggs, P Davison.

3 Blind Mice, 29th June:

Scores: G McKirdy 33, C Hollamby 34, V Biggs 35

Stableford, 22nd June:

Scores: V Biggs 18, J McLaughlin 16, G McKirdy 16, I McDonald 13.

9 Holes Putting 15th June

Scores: C Hollamby 17, C Harkness 18, E Ward 18, V Biggs 18.

 

Open Tournament 9th July

0-22: Best Nett: A Burrows, Geraldine, 92-22-70 on count back.
Stableford: A Barrett, Pleasant Point, 38 on count back from J Studholme, Waimate, 38,
L Beattie, St Andrews, 37 on count back from Colleen Gibbs, Geraldine, 37, H McKerchar, Pleasant Point, 36
Nearest Pin: R Best Pleasant Point
23-30: Best Nett: Joan Greer Pleasant Point 99-29-70 on count back
Stableford: M Gregan, Geraldine, 38 on count back, J Shearer, Pleasant Point, 38, C Darby, Temuka, 37,
G Frew, Gleniti, 35 on count back from J Rees, Pleasant Point, 35, P Mack, Pleasant Point, 35
Nearest Pin: P Mack, Pleasant Point
31-40: Best Nett: S McKenzie, Waimate 101-32-69
Stableford: M Glass, Mt Nessing, 36 on count back from A Morrison, Mt Nessing, 36 on count back from N Scully, Pleasant Point, 36
Nearest Pin: S McKenzie, Waimate
Nearest Pin Open: D Campbell, Pleasant Point.
Two: D Campbell

 

 

4th Giles & Putting 4th July

Winner over Field: J Fisher 98-29-69, 31 putts
0-23: H McKerchar 92-20-72 by lot J Allan 85-13-72, A Barrett 85-13-72
24-28: J Rees 100-27-73, J Shearer 100-25-75
29-33: J Fisher 98-29-69, D Campbell 103-32-71, C Henriksen 106-31-75
34-54: M Allnutt 119-44-75, H Beck 116-40-76
Putting: H McKerchar 28 by lot D Campbell, J Allan, A Barrett 29 by lot G Henderson, S Kake, H Mills.
Nearest Pin: H McKerchar.
Two: J Allan.

7th LGU & Shootout, 3rd Q Round Club Champs 27th June

Winner over field: C Henriksen 100-31-69
0-18: A Barrett 85-13-72
19-24: Diane Sutherland 94-24-70, H McKerchar 94-20-74,
25-30: H Mills 103-28-75, A Whitley 107-30-77, L Blakie 108-29-79
31-40: C Henriksen 100-31-69, G Henderson 108-37-71, M Flett 110-35-75, B Betts 111-34-77
41-54: C Telfer 114-42-72
Nearest Pin: D Sutherland

Phyllis Hammond 4 BBB Medal Salver Drawn Partners 20th June

Winners: J Allan & N Scully 68 by lot R Westgarth & H Beck R Jamieson & M O”Neill 70,
A Barrett & D Campbell 72, J Greer & A Curry 73.
Nearest Pin: D Sutherland
Two: D Sutherland.

Stableford 16 June

Best score: T Crump 37

Go to top