Women's Winners 2018 Aorangi Motors Sponsored teams Tournament.  Dot's Girls - Trish Crump, Dorothy Southby, Diane Sutherland, Brenda McEwen

Thinkwater Timaru Shootout

Pauline Mack is the 2018 Women's Shootout winner
Checkout all the entrants of the 2018 Shootout here

Women's Club Champions 2018.

Silver: Trish Crump from Julie Allan
Bronze 1: Rose Westgarth from Diane Sutherland
Bronze 2: Angela Curry from Rosemary Rhodes
Bronze 3: Gay Henderson

 

Jean Spence Trophy Medal 26th Sept

Winner over Field: J Greer 98-28-70
Other Scores: J Allan 83-12-71 by lot R Westgarth 93-22-71 A Barrett 86-14-72, P Mack 98-25-73, S Washington 115-42-73.
Stableford: L Blakie 41, S Kake 36 by lot J Shearer 36, A Curry 36, W Eaton 35, J Rees 34 by lot H Taylor 34, R Rhodes 34 by lot M Bloomfield
Two: R Westgarth
Nearest Pin: H Taylor

Wed V Sat Ladies Stableford 15th Sept

Winner over Field & J MacFarlane Trophy: M Bower 42 pts.
Other scores: H Mills 40, J Greer 39, B McEwen 37, J Rees 34.
Shield: Sat Ladies 33.28, Wed Ladies 32.57

White/Yellow Tees Stableford 12th Sept

White:
Winner over Field: M Bower 35
Other scores: J Allan 34, M O’Neill 34, L Blakie 34, J Rees 33, W Eaton 32, A Ulrich 31, S Kake 31
Yellow Tees:
P Barrie 38, B Mansfield 34, S Hutcheson 34
Nearest Pin: A Ulrich

McBride Trophy, Mixed Combine Stableford, Sunday 9 September

Winner of the trophy: D & M Sutherland 73 points
Other score: H & C Taylor 71, B & I McEwen 69
Twos: I McEwen

9 Hole Tournament 7th September

Senior 0-45.4
Best Nett:  R McComb (Highfield) 52-16-36
Stableford: I Porter (Waimate) 18, J Moynihan (Pleasant Point) 17 by lot M Farquharson (Highfield) 17,
G Hamilton (Geraldine) 16, P Davison (Pleasant Point) 16, G Smith (Waimate) 16
Junior 45.5-54.4
Best Nett: V Biggs (Pleasant Point) 58-23-35
Stableford: J Jones (Geraldine) 19, A O’Donoughue (Waimate) 19, C Liggett (Taieri Lakes) 19,
I McDonald (Pleasant Point) 19, E Ward (Pleasant Point) 19, E Shutt (Pleasant Point) 17
Nearest Pin Senior: I Porter (Waimate)
Junior: C Hollamby (Pleasant Point)
Longest Drive: Taieri Lakes
Gobblers: I McDonald (Pleasant Point) K Walker (Taieri Lakes)

10th LGU & Shootout 5th Sept

Winner over Field: M McIlraith 98-30-68
0-18: B Green 90-15-75 19-24: R Westgarth 94-23-71, C Boothroyd 98-21-77
25-30: M McIlraith 68, H Mills 100-28-72, W Eaton 102-30-72, R Jamieson 98-25-73
31-40: L Blakie 102-32-70, N Scully 106-32-74, B Betts 110-34-76, G Henderson 115-39-74
41-54: H Beck
Twos: J Allan, R Jamieson.
Nearest Pin: J Allan

10th LGU & Shootout 5th Sept.

Winner over Field: M McIlraith 98-30-68
0-18: B Green 90-15-75
19-24: R Westgarth 94-23-71, C Boothroyd 98-21-77
25-30: M McIlraith 68, H Mills 100-28-72, W Eaton 102-30-72, R Jamieson 98-25-73
31-40: L Blakie 102-32-70, N Scully 106-32-74, B Betts 110-34-76, G Henderson 115-39-76
41-54: H Beck
Nearest Pin: J Allan
Twos: J Allan, R Jamieson

9 Hole Jingles:

V Biggs 15, P Davison 13, E Ward 12

5th Stableford 22nd August

Winner over Field: R Westgarth 87-24-63 45 pts
0-23: B Green 38, A Barrett 37, J Allan 35
24-28: R Westgarth 45, D Sutherland 35, M Davis 33
29-33: M McIlraith 37, H Taylor 36, M O’Neill 36 P Mack 35
34-54: P Barrie 36, L Callon 35, S Washington 32
Two: R Harper S Kake (Sat)
Nearest Pin: M Davis

SUMMER CLASSIC 2019


Entries open
30 December 2018
View better image of flier here
ENTRY FORM ABOVE

Go to top