Thinkwater Timaru Shootout

Pauline Mack is the 2018 Women's Shootout winner
Checkout all the entrants of the 2018 Shootout here

Women's Club Champions 2018.

Silver: Trish Crump from Julie Allan
Bronze 1: Rose Westgarth from Diane Sutherland
Bronze 2: Angela Curry from Rosemary Rhodes
Bronze 3: Gay Henderson

 

4th Giles and Putting 5th July

Best Score: A Curry 102-31-71, 31 putts
0-18: R Allison 94-20-74 28 putts, A Barrett 89-13-76 35, M Heckler 93-16-77 33
19-27: R Westgarth 96-24-72 27 putts, H Mills 100-26-74 30, R Rhodes 103-27-76 35
28-35: A Curry 102-31-71 31 putts, R Harper 106-32-74 30, M O’Neill 110-31-79 35
36-54: L Callon 118-37-81
Nearest Pin: M O’Neill

7th LGU & Shootout 3rd Qual Round 28th June

Winner over Field: J Allan 84-14-70.
0-18: J Allan 84-14-70, M Heckler 88-16-72, B Green 85-12-73, T Crump 86-12-74
19-24: C Boothroyd 97-22-75, H McKerchar 101-22-79 on c/b R Allison 99-20-79
25-30: H Mills 100-26-74, M O’Neill 105-30-75, D Campbell 109-29-80 on c/b R Rhodes 106-26-80
31-40: H Taylor 110-32-78, N Scully 111-32-79.
Nearest Pin: A Curry
Two: A Barrett ( 2) Numbers 2 and 4

Women's Open Tournament, June 26

0-18:
Best Nett: T Crump (Pleasant Point) 82-12-70
Stableford: J Webb (Mayfield) 37, B Green (Pleasant Point) 35, W Parr (Ashburton) 34 on c/b P Milne (Gleniti) 34
Nearest Pin No 13: V Moore (Ashburton)
19-27:
Best Nett: Heather McKerchar (Pleasant Point) 93-22-71
Stableford: W Powell (Temuka) 37, R Allison (Pleasant Point) 34, on c/b M Wederell (Rakaia) 34, J Hammer (Maungati) 33, on c/b D Sutherland Pleasant Point) 33 
Nearest Pin No 8: R Westgarth (Pleasant  Point)
28-40:
Best Nett: C Bowman (Omarama/Gleniti) 97-28-69
Stableford: A Morrison (Mt Nessing) 37, H May (Geraldine) 36, N Scully (Pleasant Point) 33, on c/b J Bryan (Gleniti) 33
Nearest Pin No 2: A Curry (Pleasant Point)
Nearest Pin (Open): P Milne (Gleniti)
Twos: B Green, D Campbell

Jessie Miller Trophy, Sunday 25 June

Winner of the trophy: J Fisher & N Kelly nett 73
Other scores: G Henderson & C Curtis 75, B Green & M Arscott 75

Stableford, Saturday 17 June

Winner of Field: H Mills 95-26-69 39 points
Grade 1: C Macgregor 33, B Green 32 on count back from M Bower 32
Grade 2: W Eaton 31 on count back from N Scully 31.

6th LGU & Shootout 2nd Qualifying Club Champs 14th June

Winner over Field: R Allison 89-19-70
0-18: T Crump 84-12-72, B Green 86-12-74, A Barrett 89-13-76
19-24: R Allison 89-19-70, A Ulrich 99-22-77
25-30: H Mills 97-25-72, M Davis 99-25-74, J Rees 109-30-79 L Roy 105-26-79
31-40: H Taylor 104-32-72, E Simpson 105-32-73
41-54: L Basill 122-42-80
Nearest Pin: A Barrett

Stableford 7th June

Winner over Field: C Henriksen 98-28-70 38 pts
0-22: J Allan 33, A Barrett 31 by lot T Crump 31
23-27: D Sutherland 32 by lot B McEwen 32, H Mills 31
28-35: C Henriksen 38, J Rees 33 by lot R Harper 33 E Simpson 32 by lot M O’Neill
36-54: M Flett 31
Nearest Pin: J Allan

COUNTRY AMBROSE MOVED FROM 11 APRIL TO 2 MAY

Go to top