Thinkwater Shootout 2018

2018 men's winner: Peter Bennett
See all Thinkwater Shootout 2018 entrants here 

Men's Club Champions 2018

Senior: Marcus Tessier won from Michael Ussher
Intermediate: Daniel Nolan won from Ian McEwen
Junior A: Russell Grant won  from Gordon Thompson
Junior B: Rob Pelvin won from John Abraham
 

 

Stableford Round, Saturday 25 March

Winner over the field: D Perham 78-13-65 & 42 points.
Senior: D Perham 78-13-65 & 42 points, S Hathaway 40,
R Malcolm 39 won from C Burnett 39
Intermediate: G Wallace 82-14-68 & 39 points,
G Goodger 38, G Eaton 37
Junior: C Curtis 86-21-65 & 42 points, L Cullen 38,
S Geddes 36, M Sisson 33 won from B Angel 33
Twos: M Ford (2), G Wallace, G Eaton, C Burnett,
M Sutherland
Nearest the pin number 16: A Roy
Jackpot hole number 12: Not struck
Vouchers: D Perham 42 points, N Kelly 27 points

Stableford, Thursday 23 March

Scores: J Williamson 42, B Hutcheson 40, N Kelly 40, A Mangum 40,
C Turner 38, D Brown 38, P Duffield 38, D Mackenzie 38
Twos: A Mangum (2), P Duffield, R Pelvin, K Williamson
Nearest the pin number 16: R Pelvin

Medal, 3rd Shootout Qualifier, Saturday 18 March

Winner of the shootout and winner over all: K Howes 67-7 nett 60
Senior: K Howes 67-7 nett 60, I McEwen 69, R Harris 70, Peter Clemens 70,
M Tessier 70, W Leslie 71, D Nolan 71, J Dewar 72 won from A Kelliher 72,
S Hathaway 72, C Burnett 72
Intermediate: J Blakemore 81-19 nett 62, G Goodger 66, D Perham 67,
G Eaton 68, B Hutcheson 69, N Roberts 70, P Mullins 71 won from D Mills 71,
B Crozier 71
Junior A: S Austin 87-20 nett 67, A Macgregor 67, P Duffield 68, B King 68,
D Mathieson 70 won from P Bennett 70
Junior B: J Higgs 101-34 nett 67, J Munro 67, M Sutherland 68, N Spruce 70,
A Davis 71
Twos: Peter Clemens, K Howes, P Duffield, D Mathieson, D Nolan, R Niles
Nearest the pin number 16: T Crump
Jackpot hole number 11: M Tessier
Vouchers: K Howes nett 60, B Angel nett 80

2017 Stroke Play Results:

Senior: M Tessier 219
Intermediate: D Beck 242
Junior A: G Eaton 255
Junior B: P Bennett 266

Stableford, Thursday 16 March

Scores: L Morrison 42 points, J Chester 41, G Wallace 41, B Welch 40,
M Arscott 39, N O’Rourke 39, B Walden 38, B Green 38, N Burt 38
Twos: D Mackenzie, A Mangum, M Sisson, J Chester, M Arscott,
B Green, N Burt (2)
Nearest the pin number 16: M Arscott

Stableford, Thursday 9 March

Scores: M Apiata 46 points, A Mangum 41, M Roberts 41, P Prader 41, D Lyons 40, W Manu 38, B Peterson 38,
B Struthers 38, I Blakemore 38, M Edkins 37, P Duffield 37, E McPhedran 37, D Mackenzie 37,
P Edkins 36, P Van Hout 36, L Morrison 36, S Whitley 36, B Timpany 36
Twos: A Mangum, C Turner, M Roberts, N Kelly, R Mansfield, B Hutcheson, M Ussher

Summer Classic Tournament Saturday 4 & Sunday 5 March

Winners:
Women: Gay Henderson & Cath Boothroyd 205 points won from S Kake &
K Rouse 205, H Taylor & R Allison 207, D Campbell & J Hamer 208,
S Twaddle & D Taylor 209, B Green & J Shearer 211, P Taylor & A Reid 212,
F Mulvey & L Stratford 213, T Knight & S Esler 214, H Mills & Y Cook 214,
C Darby & W Powell 214
Men: Gavin Crump & Colin Southby 198 points, won from A Ataera &
C Ellison 200, C Taylor & T Allison 200, C Burnett & J Pitchford 202,
N O’Connell & T Shearer 203, N Mills & D Mills 203, K Johnson & M Hammond 203,
P Irvine & G Wallace 205, M Keen & S Keen 206, I McEwen & A Roy 206,
C Kelley & C Robertson 206, M Ford & B O’Driscoll 201, J Grigor & J McGlashan 206,
M Roberts & B Cook 207, G Jones & Y Hong 207, P Mullins & A Kelliher 207,
J Dewar & S Le Lievre 207, I Blakemore & A Cone 208, M Tessier & B Struthers 208,
G Eaton & S Hathaway 209, M Anglem & P Corry 209

Stableford Thursday 2 March

M Sutherland 43 points, M Arscott 43, C Turner 40, N Burt 39, D Mathieson 39,
G Goodger 39, M Ussher 38, M Roberts 38, P Prader 37, D Hutton 37
Twos: A Mangum, M Arscott
Nearest the pin number 16: A Mangum

May Cup, mixed combined nett, Sunday 26 February.

Winners: B Green & N Kelly 141 nett, J Shearer & A Kelliher 144, C Macgregor & A Macgregor 147
Twos: D Kelliher, N Kelly
Nearest the pin number 16: N Kelly

Medal, 3rd round Club Champs, 4th Stroke play, Saturday 25 February

Winner over the field: D Carter 110-48 nett 62
Senior: D Taylor 78-13 nett 65, B Taylor 66, D Beck 67, M Ussher 68, M Tessier 70, B Seyb 70, M Ford 71,
A Roy 71 won from K Howes 71
Intermediate: D Perham 80-14 nett 66, B Green 67, G Collier 68, P Irvine 69, R McDonald 69, G Eaton 70,
G Hamer 70, J Grigor 70, N Kelly 71
Junior A: N O’Rourke 87-24-nett 63, J Pitchford 68, S Austin 68, P Duffield 69, P Bennett 70, S Dowling 70
Junior B: D Carter 110-48 nett 62, T Johnson 63, I Rogers 68, J Higgs 68, R Styles 69, M Bass 71,
M Sisson 72 won from B Welch 72, P Workman 72
Twos: I Frew, M Brocket, P Van Hout, W Leslie
Nearest the pin number 16: G Goodger
Jackpot hole number 1: B Hutcheson, B Crozier
Vouchers: D Carter nett 62, N Spruce nett 85

Stableford, Thurs 23 Feb

Scores: I McEwen 43, N O’Rourke 42, P Mullins 40, A Davis 39, P Dixon 39, C Taylor 38, L Morrison 38, M Roberts 37,
I Blakemore 37, E McPhedran 37, D Beck 37, D Mackenzie 37 won from A Mangum 37, B Angel 37, R Mansfield 37,
R Pelvin 37, J Munro 37
Twos: N Burt, P Mullins, D Beck, A Mangum, N O’Rourke
Nearest the pin number 16: N O’Rourke

 

Go to top