Thinkwater Shootout 2018

2018 men's winner: Peter Bennett
See all Thinkwater Shootout 2018 entrants here 

Men's Club Champions 2018

Senior: Marcus Tessier won from Michael Ussher
Intermediate: Daniel Nolan won from Ian McEwen
Junior A: Russell Grant won  from Gordon Thompson
Junior B: Rob Pelvin won from John Abraham
 

 

Medal, (Newman Trophy) Best Junior nett, 4th Shootout, 6 April

Winner of the trophy: Bruce Robertson nett 65
Winner over the field and shootout qualifier: C Turner 74-13 nett 61.
Senior: C Turner 74-13 nett 61, A Kelliher 67, M Ussher 68, B Taylor 68, S Le Lievre 69, W Leslie 69
Intermediate: I Blakemore 82-19 nett 63, M Ford 65, R Giles 67, S Ballantyne 69, N Shefford 69,
K McElhinney 70 won from D Mackenzie 70, D Warner 70, B Green 70.
Junior A: C Curtis 88-22-66, B Timpany 68, S Austin 68, N O’Rourke 69, won from B King 69
Junior B: B Robertson 117-52-65, B Angel 69, J Abraham 71
Twos: A Kelliher, S Le Lievre, G Wallace, I Blakemore, D Kelliher, I McEwen, B Seyb, N Shefford.
Jackpot hole number 7: S Austin, C Turner, P Irvine
Vouchers; C Turner 61, I Rogers 80

Stableford, Thurs 4 April

Scores: R Mansfield 45, R Giles 41, N Burt 41, C Southby 39, D Mathieson 39, I Blakemore 39,
B Hutcheson 39, I McEwen 39, D Perham 38, S Austin 38, S Geddes 38, M Sisson 37, J Higgs 37,
I Frew 37, P Roddick 37, C Turner 37
Twos: I McEwen, S Geddes
Nearest the pin number 16: F Stack

Four Ball Best Ball Medal, 30 March

Winners over the field: T Howey & G Roberts nett 57
Other Scores: P Bennett & G Goodger 59, L Cullen & G Hamer 59, N Roberts & B Cairns 60,
D Mathieson & B McCabe 60, M Hardagon & J Greer, 61, B Christian & J Abraham 61,
J Dewar & R Simpson 62
Twos: D Warner (2), S Ballantyne, D Kelliher, I McEwen, G Goodger, T Howey, G Hamer,
N Burt, A Mangum
Nearest the pin number 16: J Greer
Jackpot hole number 9: M Tessier

Stableford Round, Saturday 23 March

Winner over the field: B Robertson 112-54-58 & 49 points
Senior: G Wallace 77-12-65 & 42 points, M Ussher 40, A Mangum 40, I McEwen 38
Intermediate: D Henshaw 82-18-64 & 43 points, P Irvine 42, B Green 39, F Stack 39, N Kelly 38,
S Geddes 38, G Crump 38
Junior A: P Bennett 87-21-66 & 41 points, C Curtis 41, N O’Rourke 39, L Cullen 39
Junior B: B Robertson 112-54-58 & 49 points, G Roberts 43, B Christian 42, M Hargadon 41
won from T Johnson 41
Twos: R Arras, J Munro, D Henshaw, B Struthers, P Irvine, A Mangum
Nearest the pin number 16: A Mangum
Jackpot hole number 6: B Robertson
Vouchers: B Robertson 49, P Corry 29

Grandfathers and Great Grandfathers Tournament, 21 March

Winner of the Norton Trophy for the Great Grandfathers: C Turner 79-13-66 & 41 points
Winner of the H A King Trophy for the Grandfathers: B Hutcheson 86-23-63 & 44 points
Other scores: M Hill 41, G Emond 41, I Niles 41, R McNally 41, R Cameron 40, P Roddick 40, B Green 39,
J Grigor 38, G Bain 38, A Macgregor 38, T Johnson 38, S Geddes 38, D Marriott 38, P Duffield 38,
L Morrison 37, J Abraham 37
Twos: I McEwen
Nearest the pin: Eoin McKerchar

Medal, 3rd Shootout Qualifier, Sat 16 March

Winner over the field and Shootout qualifier: B Struthers 69-8-61
Senior: B Struthers 69-8-61, P Corry 66, G Wallace 68,
C Burnett 68 won from R Malcolm 68, A Mangum 68
Intermediate: D Warner 82-15-67, J McElhinney 68, D Mills 68,
C Gander 68, S Geddes 69
Junior A: J Pitchford 83-20-63, J Grigor 65, B Green 66, N O’Rourke 69,
R Simpson 70, P Roddick 70 won from B King 70
Junior B: M Dash 90-25-65, R Mansfield 67, M Kelliher 68, P Prader 69
Twos: B Struthers, eagle 2 on number 1 (par 4), M Kelliher, C Southby,
M Ussher, D Warner, C Gander, S Geddes, R Giles, K Howes, D Perham
Nearest the pin number 16: R Giles
Jackpot number 18: Not struck
Vouchers: B Struthers nett 61, C Curtis nett 79

Stableford, Thurs 14 March

Scores: J Greer 42, B Seyb 39, N Kelly 39, G Goodger 39, S Geddes 37,
D Mathieson 37, M Roberts 37, P Roddick 37, C Gander 37
Twos: D Mackenzie, S Geddes
Nearest the pin number 16: D Mathieson

Go to top