Thinkwater Shootout 

2020 men's winner: Donald Turner
See all the 2020 Thinkwater Shootout qualifiers here    

 

Men's Club Champions 2020

Senior: Alex Kelliher won from Adrian Barnett
Intermediate: Graeme Goodger won from Peter Corry
Junior A: Lyal Cullen won from Geoff Roberts
Junior B: Brian Christian won from Ian Rogers 
 


 

4BBB Par, John Edmond Trophy, Own Partner, 12 June 2021

Winners over the field and the John Edmond Trophy: S Ballantyne & S Le Lievre +10
Other scores: S Austin & P Corry +9, B Robertson & L Cullen +8, D Mathieson & G Kennewell +7,
G Goodger & P Bennet +6, D McNeill & P Tutton +6, M Ussher & I Blakemore +6,
H Winkelman & B Tindall +5, M Hargadon & J Greer +5, G Kake & M Kelliher +5,
P Theron & N Burt +5, D Costello & C Gander +5
Twos: D Warner, S Le Lievre, G Wallace, D Mackenzie, R Cartwright, K McElhinney,
P Hills, J Greer
NTP: G Kake
Jackpot Hole number 17: D Warner & P Bennett

Thursday Stableford, 10 June

Scores: D Perham 36 points, I Blakemore 36, I McEwen 36, N Burt 36, P Duffield 36,
R Dale 36, N Smith 36, T Allison 35, J Greer 35, D Beck 35, K Kerse 34, C Taylor 34,
N Kelly 34, D Frater 34, D Mathieson, C Turner, P Donehue 34
Twos: K Kerse, T Johnson, B Timpany P Donehue, C Turner, D Beck
NTP: J Taylor
Moro Bars: R Mansfield, C Burnett, C Southby (23 points each).

Queen's Birthday Open Stableford, 7 June

Men's section winner: A Kelliher 40 Stableford points
Other scores: N Kelly 39, D Turner 39, R Hanson 38,
P Theron 38, G Kake 38
Twos: A Kelliher (2), D Milne. J Greer, G Kake, D Beck, 

Medal - 4th Thinkwater Timaru Shootout Qualifier, 5 June

Winner over the field: C Eddington net 67
Shootout qualifier:
R Malcolm net 68
Senior: R Malcolm net 68, D Kelliher 70, H Winkleman 71, T Hampton 73, N Burt 73
Intermediate: I Blakemore 70, G Blackmore 71, C Smith 71, R Cartwright 71,
J Dewar 72, P Corry 72, J Shaw 73, C Gander 73, R McDonald 73, R Stevenson 73
Junior A: C Eddington net 67, M Hargadon 69, P Hills 69, D Henshaw 70,
L Cullen 71, P Duffield 72
Junior B: D Brown 72, D Turner 73, B Christian 74, D Mathieson 74
Twos: N Burt, B Struthers, R Cartwright (2), I Blakemore, N Kelly, D Chinfatt
NTP: B Struthers
Jackpot hole number 15: Not struck

Thursday Stableford, 3 June

Scores: G Kennewell 36 points, S Geddes 36, W Hobbs 36, M Kerse 35, N Burt 35,
I Rogers 34, K Kerse 34, J Higgs 34, C Turner 34, R Mansfield 34, T Narayan 33,
N Smith 33, C Burnett 33, C Taylor 33, P Roddick 33, G Wallace 33, R Dale 32,
M Ussher 32, Beverley Green 32, P Corry 32, P Duffield 32
Twos: K Kerse, N Burt
NTP: K Kerse
Moro Bar: J Greer & HG Smith

Thursday Stableford, 27 May

Scores: C Southby 42 points, B Green 41, B Stack 41, C Gander 41,
Beverley Green 40, S Pilcher 38, J Greer, 38, C Burnett 37, R Simpson 37,
L Morrison 37, D Foster 36, C Turner 36, P Roddick 36, I Rogers 36,
Shelly Flintoft 36, I McEwen 36, A Austin 36, G Kennewell 36, J Abraham 36
Twos: R Hanson, B Welch, R Simpson, M Ussher, C Gander, Shelly Flintoft
NTP: J Greer
Moro Bar: R Arras

Stableford, 22 May 

Winner over the field: A Bell 39 points by lot from B Taylor 39
Senior: B Struthers 38, B Stack 37, M Kelliher 36, M Ussher 36,
C Turner 35
Intermediate: B Taylor 39, K McElhinney 38, S Ballantyne 37,
J Paul 37, G Colliar 36, D Gilkison 36, R Fraser 35, P Corry 35 
Junior A: 
A Bell 39, M Hargadon 38, P Bennett 36,
B Timpany 36, R Grant 34
Junior B: I Frew 38, B Robertson 35, G Roberts 32, D Brown 32 (by lot)
Twos: C Burnett (2), P Clemens, P Theron, C Southby, P Bennett
NTP: P Theron

Thursday Stableford, 20 May

Scores: S Pilcher 38, D Mills 37, I Blakemore 37, N Kelly 36, I Rogers 39
M Ussher 36, G Hallett 36, D Brown 36, B Guthrie 35, D Foster 35,
C Turner 34, A Barnett 34, B Hutcheson 34, D Grieve 33, R Grant 33,
I McEwen 33, B Stack 33, G Wallace 33, I Geary 32, S Austin 32
Twos: R Hanson, C Southby, R Arras, A Barnett, B Christian, I Rogers,
D Foster, G Hallett
NTP: E McKerchar
Moro Bar: D Beck

 

Bisque Par, 15 May

Winner over the field: P Roddick +11
Senior: P Roddick +11, L Cullen +4, P Bennett +6
Intermediate: B Stack +2, M Kelliher +1, B Struthers +1, N Mills +1
Junior A: R Grant +5 by lot from J Paul +5, G Colliar +4, C Eddington +4,
M Christian +3, R Fraser +3, I Blakemore +3, R McDonald +3,
K McElhinney +3, J Dewar +3
Junior B: J Munro +7 by lot from D Turner +7, B Robertson +7,
I Frew +5, D Brown +5
Twos: M Tessier, N Burt, S Pilcher, J Dewar (2), I Blakemore, L Cullen,
P Roddick, P Bennett, M Sutherland
NTP: J Dewar
Jackpot hole number 15: S Pilcher

Thursday Stableford, 13 May

Scores: P Duffield 37 points, I McEwen 37, R Arras 37, D Grieve 36,
J Greer 36, M Ford 34, N Burt 34, P Prader 34, P Roddick 33,
R Simpson 33, D Mills 33, R Giles 33, I Blakemore 33,
A Bower 33, M Kelliher 32, D Mathieson 32, P Dixon 32, B Guthrie 32
Twos: M Ussher, N Kelly
NTP: N Burt
Moro Bar: D Beck

4BBB Stableford, own partners, 8 May

Winners over the field: M Sutherland & B Hutcheson 45 points
Other Scores: D Mathieson & P Corry 45, B Guthrie & G Roberts 44,
R McDonald & P Bennett 43, B King & K McElhinney 42,
S Ballantyne & S Le Lievre 42, M Cook & M Woods 42,
D Beck & D Costello 41, D Lyons & D Brown
Twos: D Costello, J Greer, I Blakemore, G Hallett, K McElhinney
NTP: P Hills
Jackpot Hole: S Austin

Thursday Stableford, 6 May

Scores: I Blakemore 39 points, G Smith 39, M Ussher 38, J Greer 38,
B Green 37, D Mills 36, S Pilcher 36, S Austin 36, N Burt 36, G Kennewell 35,
R Simpson 35, A Bower 35, J Dewar 35, D Mackenzie 35
Twos: M Ussher
NTP: A Mangum
Moro Bar: B Hutcheson

Go to top